Szukaj
 • beataszarszewska

Jak uratować firmę przed (korona)wirusem?

Ze smutkiem obserwuję jak problemy związane z epidemią SARS-CoV-2 odciskają piętno na funkcjonowaniu gospodarki. Wielu moich Klientów zwraca się z pytaniem: Czy należy podjąć jakieś szczególne działania w dobie nadchodzącego kryzysu? Jestem zdania, że niezależnie od finalnej wersji przygotowywanej przez rząd „tarczy antykryzysowej”, każdy powinien podjąć podejmować działania skierowane na ochronę bądź poprawę swojej stabilności finansowej.


Zbadaj Swoje Finanse

Niezależnie od tego na jakim etapie aktualnie się znajduje się Twoje przedsiębiorstwo warto mieć świadomość, że zmniejszenie popytu na oferowane przez Ciebie towary lub usługi może przełożyć się na problemy z terminowym regulowaniem Twoich zobowiązań. Obniżenie płynności finansowej jest pierwszym sygnałem i powinno skłonić Cię do sprawdzenia: czy istnieje zagrożenie niewypłacalnością bądź stan niewypłacalności?


Eksperci od ekonomii i finansów wskazują, iż obecna sytuacja może być określona mianem kryzysu epidemiologiczno-ekonomicznego (kryzys EE), w którego mechanizmie epidemia wirusa biologicznego SARS-COV-2 z upływem czasu przeradza się w epidemię „wirusa ekonomicznego”[1]. W moim odczuciu w dużej mierze jest podstawa do stwierdzenia, że dla każdego zachodzi stan zagrożenia (jednakże z różnym nasileniem). Przyjmując założenie, że stan zagrożenia niewypłacalnością jest wysoki warto wiedzieć, jakie to stwarza zagrożenie i jakie otwiera możliwości dla Twojej działalności.

Zagrożeniem jest stan niewypłacalności, który może doprowadzić do zakończenia działalności Twoje firmy, jednak przepisy dają możliwość skorzystania z szeregu środków prawnych w celu ochrony przedsiębiorstwa:

 1. postępowanie o zatwierdzenie układu

 2. przyspieszone postępowanie układowe

 3. postępowanie układowe

 4. postępowanie sanacyjne

 5. układ częściowy

 6. pre-pack (przygotowana likwidacja)

 7. układ w upadłości

 8. układ likwidacyjny

 9. wniosek o zawarcie z wierzycielami układu na zgromadzeniu wierzycieli


Szeroki wachlarz wymienionych powyżej środków restrukturyzacyjnych opiszę w poszczególnych wpisach. Prezentowane przeze mnie informacje mają charakter ogólny, wskazuję, iż dla dobrania odpowiedniego narzędzia do walki z problemami finansowymi zapraszam do skorzystania z indywidualnej porady prawnej. 1. [1]Robert Wojciech Włodarczyk – profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierownik Katedry Teorii Ekonomii i dyrektor Podhalańskiego Ośrodka Nauka Ekonomicznych oraz Witold Zych - kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości Małopolskiej Szkoły Wyższej Ekonomicznej w Tarnowie w: https://www.rp.pl

33 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

730 079 914

 • Czarny LinkedIn Icon
 • Czarny Twitter Ikona
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now