Szczegółowa analiza przepisów Tarczy Antykryzysowej pozwoliła mi na stwierdzenie, że na koronawirusie można "zarobić"! Co więcej w tym przypadku nie ma ograniczeń co do tego kto może skorzystać z preferencyjnych przepisów. Skorzystać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby fizyczne, a finalnie opłaci się to nam wszystkim.
Jak zarobić?
To proste, przekazując darowiznę na przeciwdziałanie COVID-19 wybranym jednostkom służby zdrowia nie tylko pomożesz w walce z epidemią, ale uzyskasz możliwość odpisania od podstawy opodatkowania wartości dokonanej darowizny.
Nie tylko pieniądze mogą być przedmiotem darowizny, ale też. m.in wyroby medyczne, szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna, produkty lecznicze, produkty biobójcze, środki ochrony indywidualnej (maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice).
Zgodnie z obowiązującymi od dnia 31 marca 2020 roku przepisami podatkowymi na pomocy szpitalom skorzystają sami darczyńcy, ponieważ mają możliwość ponad 100% odliczeń podatkowych. Przepisy umożliwiają zmniejszenie podstawy obliczenia podatku sięgające nawet do 200% wartości dokonanej darowizny.
Szczegółowe warunki określają: art. 52n Ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. art. 38g. Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wprowadzenie tej regulacji do obu ustaw umożliwia skorzystanie z odliczenia zarówno przez podatników PIT jak i CIT.
Warunki skorzystania z odliczenia są stosunkowo proste, jednak liczy się czas!
Darowizny można przekazywać w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19:
podmiotom wykonującym działalność leczniczą (czyli przede wszystkim szpitalom),
Agencji Rezerw Materiałowych,
Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.
Dokonane darowizny będą mogły być odliczane przez podatników od podstawy opodatkowania (dochodu) na następujących, bardzo korzystnych zasadach:
darowizny przekazane do 30 kwietnia 2020 r. – odliczenie 200% wartości darowizny,
darowizny przekazane w maju 2020 r. – odliczenie 150% wartości darowizny,
darowizny przekazane do 30 września 2020 r. – odliczenie 100% wartości darowizny.
Wysokość wydatków stanowiących podstawę odliczenia ustala się na podstawie:
dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej;
dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny innej niż pieniężna.
Ulgi z tytułu darowizny możesz uwzględnić już na etapie wpłacania zaliczki na podatek dochodowy/ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w trakcie roku podatkowego.
UWAGA: Nie Ulga nie przysługuje, gdy wydatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały odliczone od dochodów opodatkowanych w innej formie albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.
Wspierajmy siebie nawzajem, pomoc szpitalom w walce z COVID-19, to pomoc dla nas samych.
Powyższe informacje nie stanowią doradztwa podatkowego, zachęcam do zapoznania się z szczegółowymi przepisami lub zapraszam do skorzystania z porady prawnej.
Comments