Szukaj
 • beataszarszewska

Jak zyskać na walce z koronawirusem?

Szczegółowa analiza przepisów Tarczy Antykryzysowej pozwoliła mi na stwierdzenie, że na koronawirusie można "zarobić"! Co więcej w tym przypadku nie ma ograniczeń co do tego kto może skorzystać z preferencyjnych przepisów. Skorzystać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby fizyczne, a finalnie opłaci się to nam wszystkim.Jak zarobić?


To proste, przekazując darowiznę na przeciwdziałanie COVID-19 wybranym jednostkom służby zdrowia nie tylko pomożesz w walce z epidemią, ale uzyskasz możliwość odpisania od podstawy opodatkowania wartości dokonanej darowizny.


Nie tylko pieniądze mogą być przedmiotem darowizny, ale też. m.in wyroby medyczne, szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna, produkty lecznicze, produkty biobójcze, środki ochrony indywidualnej (maski, osłony/szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice).


Zgodnie z obowiązującymi od dnia 31 marca 2020 roku przepisami podatkowymi na pomocy szpitalom skorzystają sami darczyńcy, ponieważ mają możliwość ponad 100% odliczeń podatkowych. Przepisy umożliwiają zmniejszenie podstawy obliczenia podatku sięgające nawet do 200% wartości dokonanej darowizny.


Szczegółowe warunki określają: art. 52n Ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. art.  38g. Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wprowadzenie tej regulacji do obu ustaw umożliwia skorzystanie z odliczenia zarówno przez podatników PIT jak i CIT.


Warunki skorzystania z odliczenia są stosunkowo proste, jednak liczy się czas!


Darowizny można przekazywać w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. na przeciwdziałanie COVID-19:

 • podmiotom wykonującym działalność leczniczą (czyli przede wszystkim szpitalom),

 • Agencji Rezerw Materiałowych,

 • Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.


Dokonane darowizny będą mogły być odliczane przez podatników od podstawy opodatkowania (dochodu) na następujących, bardzo korzystnych zasadach:

 • darowizny przekazane do 30 kwietnia 2020 r. – odliczenie 200% wartości darowizny,

 • darowizny przekazane w maju 2020 r. – odliczenie 150% wartości darowizny,

 • darowizny przekazane do 30 września 2020 r. – odliczenie 100% wartości darowizny.


Wysokość wydatków stanowiących podstawę odliczenia ustala się na podstawie:

 1. dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej;

 2. dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu - w przypadku darowizny innej niż pieniężna.


Ulgi z tytułu darowizny możesz uwzględnić już na etapie wpłacania zaliczki na podatek dochodowy/ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w trakcie roku podatkowego.

UWAGA: Nie Ulga nie przysługuje, gdy wydatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały odliczone od dochodów opodatkowanych w innej formie albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. 

W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.


Wspierajmy siebie nawzajem, pomoc szpitalom w walce z COVID-19, to pomoc dla nas samych.


Powyższe informacje nie stanowią doradztwa podatkowego, zachęcam do zapoznania się z szczegółowymi przepisami lub zapraszam do skorzystania z porady prawnej.

75 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

730 079 914

 • Czarny LinkedIn Icon
 • Czarny Twitter Ikona
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now